İletişim
Bitcoin Nedir?

Bitcoin (BTC) Nedir?  Nasıl Alınır?

Son günlerde adını sıklıkla duyduğumuz Bitcoin, Türkiye ve Dünya’nın ilgi odaklarından biri haline geldi. Kriptolu para kullanımında açık ara önde olan Bitcoin, giderek değerlenirken hayatımıza giren bu yeni para birimiyle alakalı merak edilenleri sizler için detaylı bir şekilde derledik.

Bitcoin Nedir?

Günümüzde fatura ödemelerimizden kıyafet alışverişlerimize, market alışverişinden rezervasyonlarımıza kadar her türlü işlemimizi sanal ortamda halletmekteyiz. Bitcoin’de tam bu noktada hayatımıza dahil oluyor. Dijital bir para birimi olan Bitcoin, çevrimiçi ortamların yanı sıra günlük hayatımızda da kullanabileceğimiz Euro, Dolar gibi para birimlerine ek olarak sunulan sanal bir para birimidir.2009 yılında ‘’ Satoshi Nakamoto ‘’ tarafından ortaya çıkartılan Bitcoin, günümüzde 10 milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor. BTC olarak kısaltılabilen Bitcoin’in simgesi ‘’ ฿ ‘’ şeklindedir. Diğer kripto para birimleri arasında oldukça yükselişe geçen Bitcoin’in değeri arz doğrultusunda her gün artış göstermektedir.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin satın almak için internet aracılığıyla alım işlemlerinin gerçekleştirildiği web sitelerini kullanabilir veya dünyanın dört bir yanında bulunan Bitcoin ATM’lerini tercih edebilirsiniz. Alım işlemlerini web sitesi aracılığıyla yapmayı düşünüyorsanız öncelikle bir hesap oluşturmalısınız yani üye olmalısınız. Üye olduktan sonra hesabınıza banka havalesi yoluyla para aktarabilir ve günlük Bitcoin kuruna göre kolaylıkla alım yapabilirsiniz. Hesabınızı oluşturup havale işlemi gerçekleştirerek 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde Bitcoin alımı gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin’lerinizi kullanmak için öncelikle sanal cüzdanınız bulunması gerekmektedir. Sanal cüzdanınızda bulunan Bitcoin’leriniz sayesinde internet ortamında alışveriş sitelerinden oyun sitelerine, eczanelerden teknoloji marketlerine kadar birçok alanda harcama yapmanız mümkün.

Bitcoin ödeme seçeneğinin bulunduğu firmalardan Bitcoin ödemesini seçerek anında alımlarınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Özel şifreleme sistemiyle güvenle alışveriş yapabileceğiniz Bitcoin’lerinizi dillerseniz ‘GİftCard’a çevirerek Amazon, Marks & Spencer,Nike ve Walmart gibi mağazalarda da kullanabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Saklanır?

Değeri gün geçtikçe artan Bitcoin’leri almak kadar güvenle saklamak da oldukça önemlidir. Sanal cüzdanda tutulan Bitcoin’ler siber hırsızlıklara karşı gelişmiş bir şifreleme sistemiyle koruma altına alınmaktadır. Noktadan noktaya ağ bağlantısı, proof-of-work ve asimetrik şifreleme gibi teknolojiler kullanılarak ödeme güvenliği sağlanırken sizin de kendinizce alabileceğiniz önlemler bulunuyor. Bitcoin hesabınızdaki paranızı birkaç farklı cüzdana bölerek, çift adımlı güvenlik girişlerini kullanarak ve anti-virüs yazılımları edinerek Bitcoin cüzdanınızı siber ataklara karşı koruyabilirsiniz.

Bitcoin Güvenli Mi?

İnternetin bulunduğu tüm noktalarda kullanabileceğiniz Bitcoin’i 2018 yılı itibariyle 10 milyondan fazla insan kullanmaktadır. Gün içerisinde milyonlarca işlemin, alım ve satımın gerçekleştirildiği Bitcoin en az diğer para birimlerinin kullanımı kadar güvenlidir. Birçok firma tarafından ödeme seçeneği olarak sunulan bu para birimi, sahip olduğu güvenli ve güçlü şifreleme sistemiyle kullanıcılarının hesaplarını siber saldırılara karşı bir kalkan oluşturmakta.Aynı zamanda ödemeler arası P2P sistemi kullanılması sebebiyle hiçbir işleminiz için hesap bilgilerinizi üçüncü şahıslarla paylaşmanız gerekmez. Bilinçli kullanıcılarında göstereceği özenle birlikte Bitcoin hesabınızın bilgileri, diğer banka hesaplarınız ve kredi kartlarınız kadar güvenli bir ortamda saklanmaktadır.

Neden Çok Fazla Tercih Ediliyor?

Diğer para birimlerinden farklı olarak hükümet veya resmi kuruluşlarla bir anlaşması olmayan Bitcoin, bağımsız bir para birimi olması ve diğer avantajları sebebiyle kısa sürede milyonlarca kullanıcı kazandı. Bitcoin’in bu kadar popüler hale gelmesi ve milyonlarca kullanıcıya ulaşmasının sebeplerinden bir diğeriyse: kolay ve aracısız para transferi. Yurtiçi ve yurtdışında sınırlama olmadan transferlerin gerçekleştirilmesi ve bu işlemlerden ücret alınmaması bu sanal paranın en büyük avantajlarından biri. Aynı zamandan uluslararası para transferlerinde işlemleriniz takip edilmiyor ve hesabınızda var olan coinleriniz için mali kaynak belirtmek zorunda kalmıyorsunuz. Hiçbir işlem için üçüncü şahıs ya da aracı kullanmak zorunda kalmadığınız Bitcoin sistemi masrafsız ve takip altında olmaması sebebiyle en popüler kripto para birimi haline gelmiştir.

Bitcoin’in Avantajları Nelerdir?

Bu kısma kadar geldiyseniz ve Bitcoin’in milyonlarca insan tarafından kullanılmasına hala anlam veremiyorsanız sizlere kısaca Bitcoin’in bitmeyen avantajlarından bahsedelim.

  • İzi Sürülemez

Hükümet otoritesi altında olmaması sebebiyle Bitcoin’de gerçekleştirmiş olduğunuz işlemler üzerinden takip edilmeniz mümkün değildir. Hesabınızda bulunan Bitcoin’ler için mali bir kaynak belirtme zorunluluğunuz olmadığı gibi işlemlerinizi anonim olarak gerçekleştirmenizi mümkün kılar.Kredi kartı gibi basit bir ödeme işlemiyle yaptığınız işlemlerin hepsi kayıt altında tutulup yerinizi belli ederken,Bitcoin ile yaptığınız hiçbir işlemden takip edilmeniz mümkün değildir.

  • Taşınması Kolay

Bitcoin cüzdan adı verilen hesabınızda biriken coinlerinizi gittiğiniz her yerde yanınızda taşıyabiliyorsunuz. Bir tık uzağınızda bulunan sanal cüzdanınıza mobilden veya bilgisayarınızdan ulaşmanız mümkün. İnternet erişiminin olduğu her noktada Bitcoin Cüzdan hesabınızda sizinle demektir.

  • Vergi ve Swift Kodu Yok

Hükümet tarafından sorgulanamadığı için cüzdanınızda bulunan Bitcoin’leriniz için devlete vergi ödemesi yapmanız gerekmez. Bunun yanı sıra uluslar arası para transferleri hükümet denetimi altındaki bankalar tarafından takibe ve sınırlandırılmaya maruz kalırken,Bitcoin hesabınızdan yapacağınız işlemlerde herhangi bir sınırlandırmaya takılmadan işlem gerçekleştirebilirsiniz.

  • Kullanımı Kolay ve Pratik

İnternetten ödeme yapmak için kullandığınız diğer araçlar kadar basit bir ödeme kolaylığı sunan Bitcoin ile kredi kartıyla alışveriş yapar gibi işlem yapabilirsiniz. Hesap oluşturduktan sonra Bitcoin alımına ve online alışverişlere başlayabilirsiniz.

  • Enflasyondan Etkilenmez

Reel para arzının artmasıyla oluşan enflasyon riski Bitcoin için oldukça düşük bir risktir. Üretilecek Bitcoin’lere 21 milyon adet sınırı getirilmesi sebebiyle bu para biriminde enflasyon riskinin neredeyse olmadığı söylenebilir.

Tüm bu avantajları sebebiyle diğer kripto para birimlerini sollayan Bitcoin,gün geçtikçe daha fazla kullanıcıya hizmet vermeye ve büyümeye devam ediyor. Arzla beraber değeri de yükselen Bitcoin’i hızlı ve kolayca satın alıp piyasadaki yükselişini keyifle takip edebilirsiniz.

VİDEO : https://www.youtube.com/watch?v=KUw3cqoYNac